Diagnoza i opinia psychologiczna dla kandydatów na rodziny zastępcze

Diagnoza i opinia psychologiczna dla kandydatów na rodziny zastępcze

Jednym z wymogów formalnych pomyślnego zakończenia procesu uzyskiwania opieki nad dzieckiem w ramach rodziny zastępczej jest spotkanie z psychologiem i uzyskanie jego pozytywnej opinii na temat stanu i możliwości rodziców.

Jednym z wymogów formalnych pomyślnego zakończenia procesu uzyskiwania opieki nad dzieckiem w ramach rodziny zastępczej jest spotkanie z psychologiem i uzyskanie jego pozytywnej opinii na temat stanu i możliwości rodziców. Dzięki takiej diagnozie można dowiedzieć się, do jakiego domu trafi dziecko i jakie będzie tam miało szanse.

Kiedy wykonuje badania i opinię dla kandydatów na rodziny zastępczych?

Badanie rodziców zastępczych przeprowadza się na wniosek samych potencjalnych opiekunów lub ośrodka, który ma przekazać parze opiekę nad dzieckiem. Przeprowadzenie diagnozy psychologicznej rodziców adopcyjnych jest nie tylko wymogiem ze strony opieki społecznej i innych organów, ale i szansą dla rodziców na lepsze poznanie siebie – własnej osobowości, potrzeb, możliwości.

Diagnoza rodziców zastępczych i opinia psychologiczna o nich

Proces diagnostyczny mający na celu określenie predyspozycji pary do stania się rodzicami adopcyjnymi rozpoczyna się, gdy przyszli rodzice zgłoszą się do psychologa. Podczas pierwszej wizyty psycholog zbiera wywiad na temat pary oraz każdego z potencjalnych rodziców. Podczas następnych spotkań rodzice jako para oraz oboje osobno są poddani testom psychologicznym, na podstawie których sformułowana zostanie opinia.

Skontaktuj się z nami. Odpowiemy jak najszybciej, to możliwe!

Formularz kontaktowy