Psychoterapia online

Psychoterapia online

Psychoterapia w komfortowym dla Ciebie środowisku, czyli w zaciszu własnego mieszkania. Dzięki internetowi możesz poszukać pomocy online oszczędzając czas. Poczuj swobodę ducha i zaufaj specjaliście

Psychoterapia to najczęściej pierwszy krok do dokonania zmian w swoim życiu. Kiedy napotykamy na swoje drodze przeciwności losu lub w codziennym biegu życia utraciliśmy nieco poczucie własnej wartości lub relacje z bliskimi i szczęście, powinniśmy poważnie zastanowić się nad dokonaniem bilansu, a także wdrożeniem pozytywnych zmian, które pozwolą nam nie tylko spojrzeć inaczej na problemy, ale także na siebie samych.

Co to jest psychoterapia online?

Zdalna pomoc psychologiczna oraz zdalna pomoc psychiatryczna zyskała popularność w dobie pandemii, jednak rozwiązanie to zyskało wielu zwolenników ze względu na oszczędność czasu, a także możliwość odbycia terapii w bezpiecznym i cichym miejscu. Warto zaznaczyć, że psychoterapia zawsze oznacza współpracę terapeuty, a także pacjenta, który pod okiem specjalisty ma szansę odnaleźć obszary życia, które w znaczy sposób utrudniają optymalne funkcjonowanie i zyskanie dobrostanu psychicznego. Spotkania przez internet mają wiele korzyści, pośród których wymienić można:

  • Większą swobodę i dyskrecję,
  • brak konieczności marnowania czasu na dojazd do specjalisty i powrót do domu (oszczędność czasu i kosztów),
  • możliwość odbycia wizyty w bezpiecznym dla siebie miejscu,
  • wysokie poczucie bezpieczeństwa,
  • większa dostępność i elastyczność specjalistów,
  • łatwa forma kontaktu (zwłaszcza dla osób, które w wyniku doświadczenia przemocy fizycznej obawiają się kontaktu z drugim człowiekiem).

Do kogo skierowana jest psychoterapia online?

Terapia online skierowana jest do wszystkich tych osób, które potrzebują wsparcia i pomocy psychologicznej/psychoterapeutycznej. Bardzo często konieczność ta nastaje w wyniku doświadczenia traumatycznych wydarzeń, natomiast wiele osób współcześnie korzysta z pomocy psychologa lub psychoterapeuty w celu pracy nad rozwojem osobistym. Psychiatra online prowadzi sesje w dokładnie taki sam sposób jak w przypadku wizyty stacjonarnej. Jest to więc możliwość odbycia spotkania szczególnie dla osób zapracowanych lub nieśmiałych, które potrzebują nieco więcej czasu, aby nabrać zaufania do diagnosty i zmierzyć się ze swoimi problemami. Terapia online dedykowana jest także osobom niepełnosprawnym ruchowo oraz osobom, które mieszkają za granicą, jednak ze względu na barierę językową, nie decydują się na usługę w kraju aktualnego pobytu. Spotkanie online to pierwszy krok do dokonania zmian także wśród osób z fobiami (w szczególności z fobią społeczną) oraz dla osób, które często podróżują, odbywają kwarantannę, czy dla kobiet w ciąży, które ze względu na powikłania powinny przebywać w domu.

Czy psychoterapia online daje widoczne efekty?

Wiele osób obawia się tego, iż psycholog online nie pomoże w takim stopniu, jak specjalista przebywający fizycznie obok nas w gabinecie. To mylne przekonanie. Faktycznie dla niektórych brak bezpośredniego kontaktu stanowi utrudnienie, jednak większość metod stosowanych przez psychologów i terapeutów, może zostać z powodzeniem przeprowadzona zarówno online, jak i stacjonarnie. Współczesne technologie umożliwiają płynny kontakt, który niczym nie różni się od pobytu w profesjonalnym gabinecie. Sprzęty komunikacyjne, takie jak komputer z dostępem do mikrofonu i kamery dają szansę swobodnej rozmowy, Najważniejszą kwestią, o której nie można zapominać, jest nastawienie pacjenta. Do sesji online można podchodzić z podobnym zaangażowaniem jak do wizyt w gabinecie. W trakcie rozmowy nie należy więc oglądać telewizora, przeglądać wiadomości, czy rozmawiać z kimś innym. Nie należy wykorzystywać komputera do innych celów niż rozmowa ze specjalistą w trakcie trwania sesji.

Jak wygląda psychoterapia online?

Psychoterapia online lub inaczej zdalna pomoc psychologiczna online nie różni się zasadniczo od tradycyjnej wizyty. Przed rozpoczęciem rozmowy trzeba jednak wybrać ciche i ustronne miejsce, aby zyskać pełną prywatność. Należy więc stworzyć sobie cichą i przyjazną przestrzeń, w której poczujemy się komfortowo. Może być to salon, sypialnia lub dowolne miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie. W cichej i spokojnie atmosferze lepiej jest zebrać myśli, skupić się na swoim życiu, a także stworzyć przestrzeń do wnioskowania i przyglądania się swojemu życiu z nieco innej perspektywy.

Co jest potrzebę do odbycia sesji online z psychologiem?

Do odbycia sesji online potrzebne jest przede wszystkim stałe łącze oraz komputer z dostępem do kamery i mikrofonu. W przypadku urządzeń przenośnych zarówno kamera, jak i aparat są wbudowane fabrycznie. Nie trzeba więc kupować dodatkowego sprzętu.

Z jakimi problemami warto zgłosić się na psychoterapię online?

Wśród najczęstszych problemów zgłaszanych przez pacjentów wymienia się kryzys życiowy, stany depresyjne, stany lękowe, wypalenie zawodowe, kryzys w związku, stres, depresja, pustka egzystencjalna, utrata sensu życia, niska samoocena, traumy, brak motywacji, brak asertywności, bezsenność, bezradność, problemy związane z uzależnieniami, kryzysy suicydalne, konflikty rodzinne oraz szereg innych trudności. Przez zgłoszeniem się na terapie ważne jest uświadomienie istoty problemu, nad którym chce się pracować oraz chęć otwarcia się przed drugim człowiekiem. Kluczem udanej psychoterapii jest zaufanie, otwartość oraz akceptacja.

Kto może skorzystać z pomocy psychologa/psychoterapeuty?

Każdy! Wystarczy uświadomić sobie potrzebę spotkania i zastanowić się nad tym, jak chcielibyśmy, aby wyglądało nasze życie. To zawsze pierwszy krok do dokonania zmian. Jeżeli nie czujemy się szczęśliwi lub odczuwamy szereg nieprzyjemnych uczuć, takich jak lęk, niepewność, niskie poczucie własnej wartości, czy realne pogorszenie się jakości relacji międzyludzkich, powinniśmy rozważyć konsultację ze specjalistą, który nie tylko przyjrzy się naszemu życiu z innej perspektywy, ale także wskaże skuteczne metody mające na celu poprawę naszego samopoczucia i jakości życia. W moim gabinecie oferuję pomoc prywatną oraz w ramach NFZ. Prowadzę diagnozę oraz psychoterapię dzieci i młodzieży, terapię dla par, terapię dla małżeństw, psychoterapię indywidualną i grupową, a także psychoterapię rodziny. Pragnę zaznaczyć, że z mojej pomocy mogą skorzystać także osoby komunikujące się w języku niemieckim. Zależy mi na pełnym zaufaniu i indywidualnym podejściu do pacjenta.

Skontaktuj się z nami. Odpowiemy jak najszybciej, to możliwe!

Formularz kontaktowy