Psychoterapia grupowa, terapia w grupie

Psychoterapia grupowa, terapia w grupie

Terapia grupowa to proces terapeutyczny, który prowadzony jest w grupie osób zmagających się z podobnymi trudnościami. Grupie przewodniczy psycholog – proponuje on tematy do rozmowy, ćwiczenia.

Powiedzenie „w grupie raźniej” jest prawdziwe, gdy chodzi o pracę nad sobą. Z trudnościami można mierzyć się wraz z terapeutą w terapii indywidualnej, a można też skorzystać z terapii grupowej (lub obu tych form jednocześnie). Decyzja o dołączeniu do grupy terapeutycznej może być pomysłem klienta, a może to też zasugerować psycholog. Warto spróbować i przekonać się, ile dobrego może dać terapia grupowa.

Na czym polega terapia w grupach i jakie są jej cele?

Terapia grupowa to proces terapeutyczny, który prowadzony jest w grupie osób zmagających się z podobnymi trudnościami. Grupie przewodniczy psycholog – proponuje on tematy do rozmowy, ćwiczenia.

W czym może pomóc terapia grupowa?

Terapia grupowa ma wspierać proces radzenia sobie z trudnościami. Myśl o tym, że nie jest się samemu – że inni tak mają, że inni rozumieją, ułatwia zaakceptowanie siebie i swojego problem. Dzielenie się doświadczeniami pomaga przepracować własne schematy i zainspirować się od innych ich sposobami radzenia sobie. Terapia grupowa jest zalecana osobom będącym również w terapii indywidualnej jako jej uzupełnienie lub kontynuacja.

Jak przebiega terapia grupowa?

Terapia grupowa trwa określony czas, zazwyczaj jest to kilka miesięcy. Rozpoczyna się rekrutacją uczestników o podobnych problemach. Na pierwszym spotkaniu uczestnicy ustalają i podpisują kontrakt, którego przestrzeganie zapewni im komfortowe warunki współpracy. Na kolejnych sesjach uczestnicy będą pracować nad swoimi trudnościami aż do zakończenia całego procesu.

Jaka jest rola terapeuty w terapii dla grup?

Terapeuta jest członkiem grupy – jej przewodnikiem. W zależności od profilu grupy, na czym skupiają się jej uczestnicy, terapeuta jest mniej lub bardziej bezpośrednio zaangażowany w przebieg spotkań. Terapeuta terapii grupowej to wspierający animator – proponuje różne aktywności, zachęca do podejmowania rozmów na określone tematy. Terapeuta jest obecny, by pomóc uczestnikom lepiej zrozumieć stan, w jakim się znajdują i by pomóc im wypracować efektywne strategie radzenia sobie. Tym grupa wsparcia różni się od terapeutycznej, że terapię prowadzi wykształcony specjalista, który nadaje działaniom grupy kierunek i sprawia, że są one efektywne – nie tylko przynoszą ulgę i pozwalają po prostu „wygadać się”, ale służą też faktycznemu rozwojowi wszystkich uczestników spotkań terapeutycznych.

Skontaktuj się z nami. Odpowiemy jak najszybciej, to możliwe!

Formularz kontaktowy