Psychoterapia rodzinna, psycholog rodzinny

Psychoterapia rodzinna, psycholog rodzinny

Terapia rodziny to oddziaływania na rzecz wsparcia rodziny-grupy oraz rodziny-członków, każdego z osobna. Warto skorzystać z takiej pomocy, gdy z trudnością mierzą się wszyscy z rodziny, ale też gdy problem dotyczy tylko jej części lub jednego członka.

Psychoterapia to pomoc udzielana dzieciom, nastolatkom, dorosłym, osobom starszym – czyli człowiekowi na każdym etapie jego rozwoju – oraz całej rodzinie. Terapia rodziny to oddziaływania na rzecz wsparcia rodziny-grupy oraz rodziny-członków, każdego z osobna. Warto skorzystać z takiej pomocy, gdy z trudnością mierzą się wszyscy z rodziny, ale też gdy problem dotyczy tylko jej części lub jednego członka.

Na czym polega terapia rodzinna?

Terapia rodzinna to proces, w wyniku którego członkowie rodziny lepiej poznają siebie nawzajem. Można mieszkać z kimś pod jednym dachem kilkanaście lat, a jednak mało się znać. Z pomocą psychologa rodzina nauczy się też lepiej komunikować – mówić o potrzebach, uczuciach. Pomoc otrzymają zarówno rodzice razem, jak i osobno ojciec, matka; tak samo dzieci. Jedną trudność można przeżywać na różne sposoby, dlatego warto rozmawiać o tym, co nas boli, choć bywa to trudne. Psycholog rodzinny nie tylko wysłucha ciebie i twoich bliskich oraz pomoże się wam porozumieć, ale też wyposaży was w umiejętności, dzięki którym łatwiej wam będzie porozumieć się w domu i wspólnie radzić sobie z przeciwnościami losu.

Psychoterapia rodzinna - kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Warto, abyście udali się na terapię dla rodzin, gdy uważacie, że coś w twojej rodzinie mogłoby działać lepiej. Gdy widzisz, że się nie dogadujecie, że jest między wami jakaś bariera – między tobą a partnerem, partnerką i dziećmi albo między rodzicami a dziećmi. Gdy chciałbyś, chciałabyś, by w twojej rodzinie „lepiej się układało” – byście ze sobą szczerze rozmawiali, ufali sobie, akceptowali się i mogli na siebie liczyć. Psychoterapia rodzin będzie też szczególnie pomocna, gdy jako będziecie się mierzyć z jakąś trudnością, która spotyka nie każdą rodzinę – np. rozwód czy choroba przewlekła.

Jak przebiega terapia dla rodzin?

Na czym polega terapia rodzinna? To seria cyklicznych spotkań zarówno całej rodziny, jak i jej stron (rodzice, dzieci) oraz każdego z członków z osobna. Terapia rodzinna ma na celu wsparcie rodziny rozumianej jako system oraz każdego, kto ją tworzy – wszystko, co rodzinne, wpływa jakoś na ludzi; nie w takim samym stopniu i może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale dobry psycholog rodzinny dba o to, by każda ze stron była zaopiekowana. Podczas tych spotkań psycholog lepiej pozna ciebie i twoją rodzinę – to, kto ją tworzy, jakie są w niej relacje oraz co jest dla was trudne. Na podstawie tego psycholog pomoże wam przepracować trudne tematy oraz wyposaży was w kompetencje potrzebne do budowania ciepłego i wspierającego środowiska rodzinnego.

Najczęstsze powody zgłoszenia się na terapię rodzinną

Stworzenie ciepłego środowiska rodzinnego to priorytet rodziców i rzecz niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Do psychoterapeuty rodzinnego zgłaszają się rodziny z trudnościami typu:

  • nałogi w rodzinie,
  • choroba kogoś z najbliższej rodziny – psychiczna lub somatyczna,
  • trudności w komunikacji – często kłótnie, brak porozumienia,
  • słabe więzi rodzinnego, brak członków rodziny do siebie nawzajem, brak zainteresowania wspólnym spędzaniem czasu,
  • niepełnosprawność członka rodziny i związane z nią trudności w funkcjonowaniu całego systemu rodzinnego,
  • trauma rodzinna – wypadek, śmierć (naturalna, również samobójcza) doświadczenie zagrożenia życia,
  • trudności wychowawcze.

Skontaktuj się z nami. Odpowiemy jak najszybciej, to możliwe!

Formularz kontaktowy