Kura mądrzejsza od jajka

kura_madrzejsza_od_jajka_warsztat

Sytuacja w psychiatrii dzieci i młodzieży jest coraz bardziej dramatyczna. Brakuje miejsc nie tylko w szpitalach, ale przede wszystkim lekarzy specjalistów, którzy mogliby udzielać pomocy młodym ludziom. Mało tego, bieżące wydarzenia jakie towarzyszą ludzkości: pandemia i związana z tym polityka strachu czy konflikt na Ukrainie, spowodowały zwiększenie zapotrzebowania na leczenie psychiatryczne dzieci i młodzieży. W konsekwencji dostępność do stacjonarnej opieki lekarskiej dla przyszłego, młodego pokolenia, stała się jeszcze bardziej niewystarczająca.
W takiej sytuacji pojawia się pytanie: Czy jako rodzic mogę coś zrobić, aby pomóc dzieciom radzić sobie z lękami i innymi stanami psychicznymi, tak, aby nie musiały uciekać się do ostateczności?
Jedno jest pewne, mogę stać się pierwszym ogniwem w dbaniu o komfort psychiczny młodego narybku. Jedną z rzeczy, które jako rodzice możemy zrobić na poziomie rodziny to: nauczyć nasze dzieci podstaw komunikacji, rozpoznawania i wyrażania własnych stanów emocjonalnych. Możemy im również zaszczepić odwagę i śmiałość do wyrażania tego co ich boli, co im na sercu leży, tak, by nie zostawały z własnymi problemami same i by tym samymi ich psychika wzmacniała się z każdą naszą interwencją.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani sposobem w jaki to uzyskać, zapraszam na szkolenie dla rodziców „Kura mądrzejsza od jajka’, z którego dowiecie się jak to robić krok po kroku.
Zapraszam również do kontaktu podmioty gospodarcze zainteresowane szkoleniami z komunikacji i nie tylko.

Warsztaty psychologiczne Kura mądrzejsza od jajka – szkolenie z zakresu komunikacji

Komunikacja międzyludzka to temat, który od lat znajduje się w centrum moich zawodowych zainteresowań. Staram się go nieustannie zgłębiać, aby wykorzystać najnowsze doniesienia naukowe w opracowywaniu szkoleń podnoszących kompetencje moich klientów. Widzę, jak często dobre intencje zostają źle odebrane tylko dlatego, że wysłaliśmy do drugiej osoby niewłaściwie sformułowany komunikat. Utrudnia nam to porozumienie i wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego obie strony. Mając to na uwadze, stworzyłam warsztaty Kura mądrzejsza od jajka. Prowadzę je regularnie, adresując je nie tylko do rodziców, ale też nauczycieli, pracowników socjalnych i wszystkich, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę z zakresu asertywnej komunikacji.

Co dają nam warsztaty z komunikacji?

Warsztaty z komunikacji często wydają się zbędne i niepotrzebne. Niektórzy uważają, że po co zgłębiać ten temat, skoro wszyscy umiemy mówić i wyrażać swoje potrzeby. Problem polega na tym, że nie zawsze robimy to w odpowiedni sposób. Nie tylko treść wypowiedzi, ale także jej sformułowanie ma znaczenie. Asertywna komunikacja bez agresji pomaga nam budować lepsze relacje z bliskimi, przyjaciółmi, współpracownikami i klientami. Przekłada się to na wyższy poziom zadowolenia z życia.

Dlaczego otwarta komunikacja nie zawsze zdaje egzamin?

Kiedy wysyłamy do siebie niewłaściwie sformułowane komunikaty, często dochodzi do powstania konfliktów i napięć. Jeśli jedna ze stron poczuje się zaatakowana, po chwili zamyka się na dalszą dyskusję, co uniemożliwia wypracowanie rozwiązania. Zdarza się, że czyjaś wypowiedź sprawia, że zaczynamy się bronić. Tak bardzo się na tym koncentrujemy, że nawet nie słuchamy tego, co ma nam do powiedzenia.

Asertywna komunikacja – dlaczego zwiększa szanse na porozumienie?

Otwarta komunikacja oparta na asertywności jest bardzo ważna. Przekłada się pozytywnie na relację z partnerem, dzieckiem, przyjaciółmi i współpracownikami. Klucz do sukcesu stanowi wyrażanie potrzeb i emocji w taki sposób, aby druga strona nie poczuła się zaatakowana. Wychodzimy z pozycji własnych doświadczeń, rezygnując z agresji słownej, dzięki czemu pozwalamy otworzyć się drugiemu człowiekowi na to, co mamy mu do przekazania.

Wiem, że masz teraz sporo pracy, bo zakładacie oddział firmy w Berlinie. Jest mi smutno, że spędzamy ze sobą tak mało czasu. Może znalazłbyś dla nas wolny weekend, abyśmy mogli nacieszyć się sobą i odpocząć?(asertywny komunikat)

Znowu spędzisz w biurze cały weekend. Ja i dzieci praktycznie Cię nie widujemy. (niewłaściwa wypowiedź)

Komunikacja bez agresji – liczy się relacja, a nie racja

Asertywna komunikacja opiera się na wyrażaniu własnych potrzeb i emocji w sposób wolny od agresji. Uczestnicy kursu Kura mądrzejsza od jajka przekonują się, że nie chodzi o to, aby je bagatelizować, lecz stworzyć bezpieczną przestrzeń umożliwiającą porozumienie. Ważne, aby wygrywała relacja, a nie racja. Niestety, często popełniamy błąd, zakładając, że pewne rzeczy po prostu nam się należą. Np. dziecko ma obowiązek nas o wszystkim informować, a partner pomagać w domowych obowiązkach. Gdy wychodzimy z pozycji: to mi się należy, zazwyczaj odbijamy się od niewidzialnego muru. Kiedy nasze ego bierze górę, uważamy, że asertywne komunikaty są naiwne i do niczego nie prowadzą.

Czuję się zmęczona domowymi obowiązkami, byłoby mi łatwiej, gdybyś wstawiał brudne talerze do zmywarki i pomógł mi w domowych pracach. Nasze ego broni się. Nie będę tak do niego mówiła, to sztuczne. Poza tym, jak nie postawię sprawy twardo, to on mi w niczym nie pomoże.

Zakładamy, że uzyskamy właściwy efekt, gdy wyjdziemy z pozycji żądań. Zostaniemy wówczas poważnie potraktowane.

Nie zamierzam wszystkiego robić sama, weź się za sprzątanie, bo nie jestem twoją służącą.Nasze ego czuje się usatysfakcjonowane taką wypowiedzią, ale ta prowadzi do kłótni, z której nic nie wynika. Druga strona czuje się zdemotywowana do spełnienia naszego żądania. Uważa, że ją zaatakowaliśmy.

Komunikacja oparta na poszanowaniu granic

Podczas kursu Kura mądrzejsza od jajka pokazuję również, że asertywna komunikacja opiera się na wzajemnym poszanowaniu granic. Młodzi ludzie są szczególnie wyczuleni na punkcie prawa do prywatności. Buntują się, gdy dorośli go nie respektują. Dzieci, a szczególnie nastolatki, chcą mieć własny świat i samemu decydować o tym, kogo do niego wpuszczą. Autonomia jest bardzo ważna dla ich rozwoju, ale samodzielne dźwiganie problemów często kończy się problemami emocjonalnymi. Gdy młody człowiek nie ma się z kim podzielić swoimi zmartwieniami, popada w depresję i stany lękowe. Pojawiają się myśli samobójcze. Polska jest jednym z niechlubnych liderów pod względem samobójstw wśród młodzieży. Jak postępować, aby dziecko chciało z nami rozmawiać o problemach?

Jak rozmawiać z dziećmi?

To często zadawane pytanie podczas warsztatów Kura mądrzejsza od jajka, które prowadzę regularnie. Wielu rodziców zastanawia się, od czego zależy, czy młody człowiek powierzy im swoje tajemnice. Psychologia wskazuje na kilka istotnych czynników. Dobra komunikacja z dzieckiem opiera się na:

  • braku krytyki – pamiętajmy, że młody człowiek wyróżnia nas, mówiąc o swoim problemie. Nie zmarnujmy szansy, jaką od niego otrzymujemy. Pokażmy, że zasługujemy na zaufanie, ponieważ staramy się go zrozumieć, a nie oceniać;
  • zrozumieniu – nie musisz zgadzać się z dzieckiem, ale zainteresuj się, z czego wynikają jego emocje i wybory;
  • poważnym traktowaniu – niekiedy bagatelizujemy problemy dzieci, nam wydaje się mało istotne, że nastolatek ma trądzik, a on z jego powodu jest hejtowany;
  • akceptacji – wbrew obiegowej opinii nie jest ona tożsama z pochwałą wyborów młodego człowieka. Pamiętajmy, aby krytycznie odnosić się do czynów, a nie do dziecka;
  • życzliwość – młody człowiek bardzo jej potrzebuje.

Jak zadawać pytania dziecku?

Podczas szkolenia Kura mądrzejsza od jajka pokazuję, jak zadawać pytania. Rzadko decydujemy się na otwarte, zbyt często sugerujemy w nich odpowiedź. Po pierwsze spłyca to problem, często nawet nie zdążyliśmy go zgłębić, bo już serwujemy dziecku gotowe rozwiązanie. Po drugie, młody człowiek czuje się oceniany. Po trzecie, brakuje mu szczerego zainteresowania z naszej strony, bo widzi, że stworzyliśmy sobie własną wizję sytuacji.

Dlaczego wysłuchanie dziecka jest ważniejsze od zadawania pytań?

Rozmowa rodzica z dzieckiem to nie tylko umiejętny dobór pytań i komunikatów przez opiekuna, ale przede wszystkim umiejętność wysłuchania, którą warto w sobie wzmacniać. Jest ona dużo istotniejsza od mówienia. Każdy czuje się ważny, gdy druga strona próbuje go wysłuchać. Nie przerywa, nie daje gotowych rozwiązań i nie bagatelizuje zgłaszanych trudności.

Kura mądrzejsza od jajka – do kogo adresowany jest mój kurs psychologiczny?

Warsztaty psychologiczne Kura mądrzejsza od jajka sprawdzą się w przypadku:

  • rodziców;
  • nauczycieli;
  • pedagogów;
  • pracowników opieki społecznej;
  • wszystkich, którzy pragną doskonalić umiejętności komunikacyjne.

Szkolenie z zakresu komunikacji wymaga:

  • otwartego umysłu;
  • pracy własnej;
  • zaangażowania;
  • wykonywania zaleconych ćwiczeń;
  • szczerej chęci poprawy dotychczasowej komunikacji.

Dzięki szkoleniu zyskasz:

  • lepsze zdolności komunikacyjne;
  • nauczysz się asertywnie wyrażać swoje potrzeby i emocje;
  • poprawisz relacje z najbliższymi, przyjaciółmi i współpracownikami;
  • zobaczysz, jak wiele dobrego daje umiejętność wysłuchania drugiego człowieka.

Skontaktuj się z nami. Odpowiemy jak najszybciej, to możliwe!

Formularz kontaktowy